< 8DPC - ASUS PRIME B550M-A (WI-FI) Anakart İnceleme

Article Index

 ASUS'un Giriş seviyesi anakartı PRIME B550M-A (WI-FI) Anakartını İnceliyoruz.

ASUS PRIME B550M-A (WI-FI) Anakart üzerinde Çift M.2 dışında en son teknolojiler PCIe 4.0, Intel® WiFi 6, 1 Gb Ethernet, HDMI/D-Sub/DVI, SATA 6 Gbps, USB 3.2 Gen 2 Type-A ve Aura Sync RGB gibi özelliklere sahip AMD B550 (Ryzen AM4) chipset bir micro ATX anakart
  • AMD AM4 soket: 3. Nesil AMD Ryzen™ ve 5. Nesil AMD Ryzen™ ile Radeon™ Grafik İşlemcilerine hazır
  • Kapsamlı soğutma: VRM soğutma bloğu, PCH soğutma bloğu ve Fan Xpert 2+
  • Ultra hızlı bağlantılar: Çift M.2, PCIe 4.0, Intel® WiFi 6, 1 Gb Ethernet, USB 3.2 Gen 2 Type-A
  • Aura Sync RGB: RGB LED şeritler için yerleşik adreslenebilir Gen 2 başlıklar, Aura Sync özellikli donanımla kolayca senkronize edilir

Micro ATX Asus Prime B550M-A Wi-Fi (149,99 $), şu anda mevcut olan B550 tabanlı anakartların daha ucuz tarafında yaşıyor. Bu fiyata çift 4 + 4 fazlı VRM, M.2 yuvası, entegre Intel Wi-Fi 6, dört SATA bağlantı noktası ve tek bir Gigabit Ethernet bağlantı noktası alacaksınız.

Asus'un Prime tabanlı anakartları profesyonelleri ve çok yönlü inşaatçıları hedefliyor. Bir üçgen hayal edersek, ROG anakartları en üstte, bunun altında ROG Strix, ardından TUF oyunları geliyor. Prime serisi TUF Gaming'in yanına sığar ve ROG Strix bölgesine dokunur. Asus, tam boyutlu amiral gemisi olan B550-Plus (149,99 $) ile dört B550 tabanlı Prime anakartı sunuyor, geri kalanı ise inceleme panomuzun farklı varyasyonlarında Micro ATX.

Testlerimizde, B550M-A Wi-Fi takdire şayan bir performans gösterdi ve sonuçları şimdiye kadar test ettiğimiz diğer tüm B550 anakartlarla iyi bir şekilde karıştı. Bu kartın yanlış göründüğü tek kriter uygulama başlangıcıydı ve video testi diğerlerinden biraz daha düşüktü. Bunun dışında oyun sonuçları belirgindi ve güç kullanımı tüm B550 anakartlar arasında ortalamadır. Bu modelle ilgili en büyük endişe, VRM'lerin Ryzen 9 3900X ile test sırasında ne kadar ısındığıdır. Kartın çalışma parametreleri dahilinde çalışırken, stokta 80 santigrat derecenin üzerinde, diğer kartların neredeyse tam 30 santigrat derecesini aştılar.

Aşağıda, kartın teknik özelliklerine ve özelliklerine, ayrıca performans ve güç tüketimini daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz.

Asus Prime B550M-A Wi-Fi anakartın kutu içeriği oldukça sade. Tam bu noktada Asusu eşeltirmek istiyorum. Arka plaka ve kullanım kılavuzu konusunda. Arka plaka bildiğiniz ince bir teneke. Bu teneke üzerinde bulunan metal çıkıntılar montaj esnasında bazen anakartın arka soketlerine girip kısa devreye ve anakartın elden çıkmasına neden olabiliyor. Bu uygulamadan vazgeçmelerini öneriyorum.  Kullanım kılavuzu ise tam bir keşmekeş. Tüm anakartlara göre genel bir kılavuz basılmış ve kendi anakartınıza uygun bağlantıları bulmak için baya uğraşmanız gerekiyor. Kutu içeriği ise şöyle;

     Arka Plaka
     Sürücü DVD'si
     Kullanım kılavuzu
     İki adet SATA kablosu
     Wi-Fi anteni
     İki M.2 Vidası

Asus Prime B550M-A Wi-Fi entegre bir arka plakaya sahip değil. Video çıkışları gereğinden fazla ve USB bağlantı noktaları ise biraz az. Video tarafında D-Sub, VGA ve HDMI bağlantı noktaları var. USB bağlantı noktaları, tümü Type-A çeşidi olmak üzere iki USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktası ve iki USB 3.2 Gen 1 bağlantı noktasından oluşur. Burada ayrıca eski bir PS / 2 klavye / fare bağlantı noktası, 3 jacklı analog ses bloğu ve Gigabit Ethernet bağlantı noktasıyla birlikte Wi-Fi anten bağlantılarını da görüyoruz. Ne yazık ki bir Type USB-C soketine yer verilmemiş. Aslında D-SUB bağlantısı yerine HDMI konulsaydı ve HDMI bulunduğu alana ise bir Type C bağlantısı konumlandırılabilirdi.

Asus Prime B550M-A Wi-Fi anakart diğer B550 anakartlarına göre daha az kaplamalar ve soğutucuların olması dolayısıyla görüntü olarak jet siyahı PCB'yi daha net görebiliyoruz. VRM'ler üzerinde fırçalanmış  alüminyum yüzeye sahip bir soğutucu kullanılıyor. DIMM yuvaları, tıpkı PCIe yuvaları gibi siyah ve gri olarak yer alıyor. Bu düşük maliyetli anakartda zırh vs.. fazla göremiyoruz. Siyahı kırmak için, PCB boyunca çapraz olarak Prime serisinin bir işareti olan beyaz çizgi desenleri yer alıyor.

Asus Prime B550M-A Wi-Fi anakart üzerinde çok fazla ARGB aydınlatma bağlantısı bulunmuyor. 2'şer adet 12v ve 5v 3-4 pin olarak ARGB soketi ankart üzerinde bulunuyor.

Asus Prime B550M-A Wi-Fi anakart sol üst köşede işlemciye güç desteği için 8-pin güç soketi yer alıyor. Sadece sol kenarı kaplayan VRM ısı bloğu ısının bir kısmını azaltacak kadar büyük görünüyor, ancak diğer VRM üzerinde neden bir soğutucu kullanmadığını merak ediyorum.

Yuva alanının sağında, DIMM yuvalarının hemen üzerinde, 4 pin RGB soketi bulunuyor. Hemen altında, hem PWM hem de DC kontrolünü destekleyen CPU_Fan ve CPU_OPT 4-pin fan soketleri (kart toplamında dört adet) konumlandırılmış. CPU_OPT fan soketini Sıvı soğutma Pompası güç bağlantısı olarak kullanabilirsiniz. Kılavuzda daha fazlasını belirtmediğinden, bu başlıkların 12W / 1A çıkış kapasitesine sahip olduğunu varsayıyoruz.

Asus Prime B550M-A Wi-Fi anakart, 128GB RAM'e kadar destekleyebilen dört DIMM yuvasına sahip. Üçüncü nesil AMD Ryzen işlemcileri kullanırken DDR4 4600'e (OC) ve üçüncü nesil Ryzen APU ile biraz daha yüksek (DDR4 4800) hızlara sahip RAM'leri kullanabilyoruz. Kartın en sağ kenarında klasik olarak 24 pinli EPS güç konektörünü ve kasa ön panel USB 3.2 Gen 1 başlığı buluyor.

Bu karttaki güç dağıtımı, Vcore ve SoC için 4 + 4 yapılandırması gibi görünüyor. Daha pahalı anakartların aksine, B550M-A Wi-Fi, birleşik birimler yerine yüksek ve alçak taraf MOSFET'leri kullanmış. Yüksek taraf Vishay 58A SiRA14DP tarafından yönetilirken, düşük taraf 25A SiRA12DP'ler ve çıkışı bölen faz katlayıcılar kullanmış. MOSFET'lere gönderilen gücün yönetimi ise bir ASP1106G (X + Y = 6) denetleyicisi. Bu kombinasyon kesinlikle en prosu değil, ancak Ryzen 9 3900X ile çalıştığı kadar en iyi performansda çalıştı.

Asus Prime B550M-A Wi-Fi anakart sol alt tarafta ise ses bileşenlerini görüyoruz. Orta seviye Realtek ALC887 yongasını burada birkaç ses kapasitörünün yanında görebiliyoruz. Codec bileşeni birinci sınıf bir ses çözümü olmasa da, birçok kullanıcı için yine de tamamen kabul edilebilir.

Sağda ve PCIe yuvalarının hemen üzerinde arka egsoz fanları için 4 pinli bir fan soketi var. Bunun hemen altında tam uzunlukta bir PCIe yuvası ve iki adet PCIe x1 boyutlu yuva var. Üst yuva CPU'dan beslenir ve PCIe 4.0 x16'ya kadar destekler. En alttaki iki x1 boyutlu yuvanın bant genişliği yonga setinden gelir.

Tam uzunlukta PCIe yuvasının üstünden ve altında 2 adet M.2 yuvası bulunur. Üst yuva M2_1, PCIe 4.0 x4 ve SATA tabanlı modülleri 110 mm'ye kadar destekliyor. Alt yuva M2_2, uzunluğu 80 mm'ye kadar PCIe 3.0 x4 ve SATA tabanlı modülleri destekliyor. Tüm bağlantı noktaları ve M.2 soketleri aynı anda çalışabilir. PCIe yuvalarının ve M.2 yuvalarının hemen sağında, yonga seti silikonu üstte Asus markasının bulunduğu basit bir soğutucu bulunur.

Altta, dikey olarak yönlendirilmiş 4 adet SATA bağlantı noktaları ile birlikte soldan sağa tüm başlıkları ve bağlantı noktalarını listeledim.

    SPDIF başlığı
    Ön panel ses başlığı
    COM bağlantı noktası
    aRGB başlığı (3 pimli)
    RGB başlığı (4 pimli)
    Kasa Fan başlığı (4 pimli)
    (2) USB 2.0 başlıkları
    Hoparlör başlığı
    Ön panel başlıkları
    (4) SATA bağlantı noktaları (RAID0, 1, 10'u destekler)

PCIe 4.0 M.2 (up to 64 Gbps) Dahili M.2 ile hıza ulaşın

PCIe 4.0 M.2 Yuvası, 22110'a kadar destekler ve inanılmaz bir performans artışı için NVMe SSD RAID desteği sağlar. 3. Nesil AMD Ryzen platformunda en yüksek veri aktarım hızlarının keyfini çıkarmak için PCIe 4.0 depolama cihazına kadar bir RAID yapılandırması oluşturabilirsiniz.